DYSTYNKCJEPolskich Służb Mundurowych | ||
|
Straż Miejska i GminnawstępUstawa z dnia 6 kwietnia 1990 roku o Policji (Dz.U. nr 30 poz. 179) przewidziała możliwość tworzenia przez burmistrzów i prezydentów miast w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych umundurowanych Straży Miejskich. W listopadzie 1990 roku został zaproponowany przez MSW przykładowy Statut Straży Miejskich, w ramach którego zaplanowane były następujące stanowiska:
Podstawowym kolorem umundurowania był granatowy. W kolorze tym przewidziane były marynarki, kurtki, płaszcze i spodnie. Koszula letnia była natomiast koloru khaki.
Dystynkcje tego wzoru najprawdopodobniej wykorzystywane były między innymi w Częstochowie, Działdowie, Skierniewicach i Sokołowie Podlaskim. Wspomniana Ustawa o Policji definiuje nazwę formacji mundurowej jako Straż Miejska, jednak wiele ośrodków w latach 1990-1991 forsowało nazwę Policja Municypalna lub Policja Miejska, co nie było jednak aprobowane przez Ministerstwo. Nazwa Policja Municypalna używana była w 1991 roku przez:
Opowiadały się za nią także Słupsk i Zielona Góra. 6 sierpnia 1991 roku odbyło się w Poznaniu spotkanie Komitetu Założycielskiego Federacji Policji Municypalnych, podczas którego zaproponowany został projekt Ustawy o Policji Samorządowej RP. W projekcie tym widzimy następujące stopnie służbowe Policji Municypalnej:
Natomiast w projekcie Ustawy o Strażach Gminnych z listopada 1994 roku, powstałym na zlecenie Związku Miast Gminnych, wymienione są następujące stanowiska:
Istnieje tam także zapis mówiący, że "Jednolite wzory umundurowania, dystynkcji i znaków identyfikacyjnych określi Minister - Szef Urzędu Rady Ministrów". Projekt ten już w tytule mówi o Strażach Gminnych, a nie Miejskich. Zwraca on uwagę na dyskryminowanie gmin wiejskich oraz konieczność umożliwienia także im tworzenia lokalnych Straży. W końcu, Zarządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 6 września 1996 r. (M.P. z 1996 r. nr 81 poz. 722) w sprawie wzorcowego statutu straży gminnych (miejskich), definiuje jednolite umundurowanie i dystynkcje dla wszystkich Straży Miejskich i Gminnych. Początkowo utworzone zostało 8 stanowisk z przypisanymi im dystynkcjami:
W następnych latach (1998 i 2009) zostało dodane następne 8 stanowisk i odpowiadających im dystynkcji. Copyright © www.dystynkcje.pl |