Biuro Ochrony Rządu
uwagi i pytania
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 lipca 2002 r.
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 kwietnia 2010 r.
Uwagi do przepisów z 2002 r.
Brak informacji w przepisach o:
- wyglądzie patek noszonych na kołnierzach stojących munduru reprezentacyjnego. Z zamieszczonych zdjęć można się domyślać, że były one takie same jak na mundurach żołnierzy NJW.
- wyglądzie dystynkcji noszonych na piersi kurtki nieprzemakalnej,
- wyglądzie dystynkcji na beretach (w tabelach z norami umundurowania wymienione są dystynkcje na beret. Przepisy wykluczają noszenie dystynkcji na beretach noszonych do ubioru specjalnego, czyli mogły być noszone na beretach do ubioru służbowego),
- istnieniu lampasów na spodniach generalskich.
Nieścisłości w przepisach dotyczą:
- czapek rogatywek:
- występują one na zdjęciu umundurowania reprezentacyjnego, podczas gdy w tekście oraz w tabelach widnieją jedynie czapki wyjściowe i garnizonowe, czyli okrągłe,
- na zdjęciu przedstawiona jest czapka rogatywka szeregowca ze srebrnym galonem w górnej części otoku. Galony takie występują niezależnie od stopnia na czapkach okrągłych, jednak w praktyce (co wynika ze zdjęć z tamtych lat) były one stosowane tylko w przypadku chorążych i oficerów, co było zgodne z praktyką wojskową dla rogatywek.
- umiejscowienia oznaki przynależności państwowej i oznaki organizacyjnej. Występuje tu prawdopodobna kolizja, gdyż obie miały być noszone na lewym rękawie 100 mm poniżej wszycia rękawa. Czy w przypadku pełnienia służby poza granicami kraju funkcjonariusz nosił herb państwowy zamiast oznaki organizacyjnej BOR?
- umiejscowienia oznaki organizacyjnej BOR, która na zdjęciu noszona jest na rękawie kurtki polowej, a w opisie umiejscowiona jest na górnej kieszeni lewego rękawa (jak w ABW).
Elementy umundurowania stosowane w praktyce, a niezgodne z opisem zamieszczonym w Rozporządzeniu (stosowanie stwierdzone na podstawie zdjęć z www.bor.gov.pl dostępnych w 2004 r.):
- Czapka generalska (różnica we wzorze na daszku):

zdjęcia rzeczywiste
|

wersja z Rozporządzenia z 2002
|

wersja z Rozporządzenia z 2010
|
- Podwójne lampasy generalskie:
Wykorzystano fragmenty zdjęć pochodzących z www.bor.gov.pl
Uwagi do przepisów z 2010 r.
Większość nieścisłości lub braków występujących w przepisach z 2002 r. została skorygowana przez usunięcie takich elementów jak: czapki rogatywki, berety i patki kołnierzowe, a ornament na daszku generalskim został uzgodniony ze wzorem występującym w praktyce.
W dalszym ciągu brak było informacji o:
- lampasach generalskich,
- dystynkcjach noszonych na patkach na kurtkach (przykłady patek widoczne są jedynie na zdjęciach zestawów ubiorczych),
- kolorze dystynkcji na patkach i naramiennikach mundurów polowych (widoczne są jedynie na zdjęciach zestawów ubiorczych).